wtorek, 20 września 2016

Hydranty jako skuteczna ochrona przeciwpożarowa

Hydranty uchodzą za niezwykle skuteczne urządzenia przeciwpożarowe. Wyróżnić możemy hydranty zewnętrzne i wewnętrzne, a w grupie wewnętrznych wersje zawieszane i wnękowe. Ich ogromną zaletą jest to, że mają bezpośrednie połączenie z siecią wodociągową dzięki czemu mają zagwarantowany stały dostęp do wody o odpowiednim ciśnieniu. Dzięki temu umożliwiają podjęcie błyskawicznej reakcji na rozprzestrzeniający się ogień.

Hydrant
Hydrant


Przepisy przeciwpożarowe


Przepisy przeciwpożarowe bardzo szczegółowo określają jakie obowiązki spoczywają na właścicielach bądź zarządcach budynków, a także na ich mieszkańcach. Pożary są bowiem często efektem braku wyobraźni i czynnik ludzki jest niestety bardzo częstą przyczyną pożarów i związanych z nim tragicznych następstw.

Ochrona przeciwpożarowa to pojęcie niezwykle szerokie. Jego zakres szczegółowo określa ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. 1991 Nr 81 poz. 351) i Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Zgodnie z ustawą ochrona przeciwpożarowa to szereg działań i procedur mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia i środowiska przed pożarem. Ustawa wylicza także działania, które należy podejmować aby móc skutecznie zapobiegać pożarom. Jednym ze sposobów jest obligatoryjne wyposażenie budynków w urządzenia przeciwpożarowe oraz ich systematyczny przegląd i konserwacja.

Wyróżnić tu można różnego rodzaju urządzenia gaśnicze, sygnalizacyjno-alarmowe, wyłączniki przeciwpożarowe, urządzenia oddymiające, wyłączniki prądu oraz hydranty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz